Itt az űrhadviselés új mérföldköve: Oroszország bemutatta a titokzatos szuperfegyvert

2025. január 01. 17:48

Az Sz–500-as Prometej rakéta- és légvédelmi rendszer első egysége hadrendbe állt Oroszországban, amely Moszkva szerint a világűrből érkező fenyegetések elhárítására is alkalmas.

2025. január 01. 17:48
null

Oroszország legmodernebb rakétaelhárító rendszere, az Sz–500 Prometej, hadrendbe állt, amit Valerij Geraszimov vezérkari főnök is megerősített. A moszkvai védelmi minisztérium szerint a rendszer nemcsak hagyományos fenyegetések, hanem űrben mozgó célpontok, például az amerikai X-37B shuttle semlegesítésére is képes. Az új rendszer integrálása egyértelműen az űrhadviselés felé tereli Oroszország védelmi stratégiáját – számolt be az Inoszmi az amerikai Military Watch Magazine (MWM) nyomán. 

A rendszerek közötti eltérések

Az Sz–500 a többrétegű orosz légvédelmi rendszer része, amely a rövid, közép és hosszú hatótávolságú rakéták ellen is véd. Ez hasonló az izraeli modellhez (Vaskupola, Dávid Parittyája, Hec), míg az amerikai rendszerek, például a Patriot, THAAD és Aegis, más logikára épülnek. Az Egyesült Államok inkább a nagy hatótávolságú és interkontinentális fenyegetések elhárítására összpontosít, földrajzi helyzetéből adódóan.

Információk az Sz–500-ról

A Prometej kiemelkedő hatótávolsága – akár 600 kilométer – messze meghaladja elődje, az Sz–400 400 kilométeres hatótávolságát. Az orosz források szerint az amerikai Patriot és THAAD rendszerek csak 200 kilométeres hatótávolságot érnek el. Az Sz–500-at kifejezetten nagy sebességű és magas röppályán mozgó célpontok, például katonai repülőgépek, radarrendszerek és ballisztikus rakéták ellen tervezték.

Az orosz védelmi fejlesztések titokzatosak, és sok esetben váratlanul bizonyítják hatékonyságukat, mint például a Dnyipro elleni hiperszonikus Oresnyik-rakéta bevetésénél. Az Sz–500 telepítése még a stratégiai jelentőségű Krími híd védelmére is megtörtént, az ukrán hírszerzés információi szerint.

Az Sz–500 új szintet képvisel az orosz rakétaelhárításban, azonban az átláthatóság hiánya és a vegyes forrásokból származó információk továbbra is kérdéseket vetnek fel. Az orosz fejlesztések globális hatása azonban tagadhatatlan, különösen az űrhadviselés területén.

Nyitókép: twz.com

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

 

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pandalala
2025. január 01. 23:47
az amcsiknak sikerült a fegyverkezési versennyel megtörni a CCCP-t .... de az oroszokat viszont nem ..
zsuzsa-963
2025. január 01. 21:49
Az elmúlt 500 évben az oroszokat sem Napoleon sem Schiklgruber tudta megverni csak az erdélyi fejedelem Báthory Istvánnak sikerült szégyenletes békére kényszeríteni Rettegett Ivánt 1582.-ben.
Kovács Ubul
2025. január 01. 20:42
Ezalatt, a valóságban - British Storm Shadow missiles ‘kill 8 & wound 22’ in deadly Ukraine blitz on Russian command post: www.youtube.com/watch?v=skoGGL77vU0
recipdoki
2025. január 01. 19:29 Szerkesztve
Az ukrán hírszerzés szerint egyelőre csak a Kijev által gyakran támadott Krím félszigeten állomásoznak Prométheuszok, melyek feladata a már kétszer megrongált Kercsi híd védelme. Mint minden más, tesztpályáról frissen kigurult fegyver esetében, itt is jó esély van rá, hogy az első példányok valós harctéri körülmények között a valószínűleg erősen megkozmetikázott orosz statisztikánál rosszabb teljesítményt fognak nyújtani. Hét jó nagy darab egységból áll,kilométeres füstcsíkot húz a rakétája , az X -n látható a videón,de ez a kreténkeltetű mandi szerkik - Shöriff bérmásoló megjelentetése óta letiltották a linkeket,nehogy némi fény jusson be anális gruppen közben a szoponcok fejébe ideális célpont az új intelligens ukrán drónoknak az alacsonyan repülő drónokkal már meggyűlik a baja.höhooo
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!